MENU

2019 OHL Cup Powered by Under Armour Updated Schedule

Updates made on March 11, 2019, in bold.

Toronto, ON – The Ontario Hockey League today announced the final schedule for the 2019 OHL Cup Showcase Tournament powered by Under Armour and hosted by the Greater Toronto Hockey League.

The action takes place March 12-18 beginning at Toronto’s Scotiabank Pond with four Wild Card Play-In Games on Tuesday, followed by 40 Round-Robin Tournament Games through Friday.  Quarter-Finals are set for Saturday morning with Semi-Finals being played on Saturday evening.  The Championship Final is set for Monday March 18 and will be played at Mattamy Athletic Centre at 7:00 pm.

All games are available live and on demand through GameOnStream.

2019 OHL Cup Powered by Under Armour Wild Card Play-In Schedule:

Tuesday March 12, 2019:
WC1 – 10:00 am –  North Central Predators vs Mississauga Senators
WC2 – 11:30 am – North York Rangers vs Niagara North Stars
WC3 – 1:00 pm – London Jr. Knights vs. Guelph Gryphons
WC4 – 2:30 pm – Waterloo Wolves vs. Mississauga Rebels

All four matchups were randomly drawn on Tuesday March 5 among the eight eligible teams.

The GTHL’s Mississauga Rebels and Mississauga Senators secured their positions in Wild Card Play-In Games by winning their Wild Card Series matchups over the North York Rangers and Vaughan Kings respectively.  The OMHA’s Guelph Gryphons were awarded a Wild Card Play-In Game position by virtue of finishing fifth place in the league’s championship tournament.  The Niagara North Stars qualified after winning an SCTA Consolation matchup over the Southern Tier Admirals.  The ALLIANCE’s Waterloo Wolves secured entry by finishing fourth in league playoff standings.  The London Jr. Knights, North Central Predators, and North York Rangers are competing in Wild Card Play-In Games as chosen by the Tournament Selection Committee based on performance throughout the 2018-19 season.

The four winners of the Wild Card Play-In Games will join 16 other clubs who earned their qualification through league play and regional representation.

The four losing teams in the Wild Card Play-In Games will compete in a playoff for the one spot previously assigned to Detroit Compuware who has withdrawn from the event. 

A Consolation semi-final and Consolation final will be used to declare this team.

The losing team from WC 1 and losing team from WC 2 will play on Scotiabank #3 at 7:25 pm.
The losing team from WC 3 and losing team from WC 4 will play on Scotiabank #4 at 7:25 pm.

The two winning teams from these Consolation semi-finals will play Wednesday at Scotiabank Pond #1 at 7:30 am with the winner becoming WC5 in the Shanahan Division.

2019 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Alignment:

Nash Division:
Don Mills Flyers (GTHL Finalist)
York Simcoe Express (OMHA Bronze)
Windsor Jr. Spitfires (ALLIANCE 3)
Detroit Little Caesars (USA Invite)
WC1

Subban Division:
Brantford 99ers (ALLIANCE Finalist)
Halton Hurricanes (OMHA Silver)
Toronto Nationals (GTHL Semi-Finalist)
TPH (USA Invite)
WC2

Shanahan Division:
Toronto Marlboros (GTHL Finalist)
Quinte Red Devils (OMHA Semi-Finalist)
Thunder Bay Kings (HNO Rep)
WC5
WC3

Lindros Division:
Whitby Wildcats (OMHA Gold)
Kitchener Jr. Rangers (ALLIANCE Finalist)
Toronto Red Wings (GTHL Semi-Finalist)
Team NOHA (NOHA Rep)
WC4

2019 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Final Schedule:

Tuesday March 12, 2019

Round-Robin:

Scotiabank Pond 1
7:00 pm York-Simcoe Express vs. Don Mills Flyers
8:45 pm Whitby Wildcats vs. Toronto Red Wings

Scotiabank Pond 2
7:15 pm Halton Hurricanes vs. Toronto Nationals
9:00 pm Quinte Red Devils vs. Toronto Marlboros

Wednesday March 13, 2019

Scotiabank Pond 1
9:00 am Detroit Little Caesars vs. Windsor Jr. Spitfires
10:45 am Toronto Nationals vs. WC2
12:30 pm Toronto Marlboros vs. WC3
2:15 pm Don Mills Flyers vs. WC1
4:00 pm Toronto Red Wings vs. WC4
5:45 pm Brantford 99ers vs. WC2
7:30 pm WC5 vs. WC3
9:15 pm Don Mills Flyers vs. Windsor Jr. Spitfires

Scotiabank Pond 2
8:30 am NOHA vs. Kitchener Jr. Rangers
10:15 am Halton Hurricanes vs. TPH
12:00 pm Quinte Red Devils vs. Thunder Bay Kings
1:45 pm York-Simcoe Express vs. Detroit Little Caesars
3:30 pm Whitby Wildcats vs. NOHA
5:15 pm TPH vs. Toronto Nationals
7:00 pm Thunder Bay Kings vs. Toronto Marlboros
8:45 pm WC1 vs. York-Simcoe Express

Thursday March 14, 2019

Scotiabank Pond 1
8:30 am Brantford 99ers vs. Halton Hurricanes
10:15 am Kitchener Jr. Rangers vs. WC4
12:00 pm WC5 vs. Quinte Red Devils
1:45 pm WC1 vs. Detroit Little Caesars

Scotiabank Pond 2
9:00 am WC2 vs. TPH
10:45 am NOHA vs. Toronto Red Wings
12:30pm WC3 vs. Thunder Bay Kings
2:15 pm Windsor Jr. Spitfires vs. York-Simcoe Express

Friday March 15, 2019

Scotiabank Pond 1
8:00 am WC4 vs. NOHA
9:45 am Toronto Nationals vs. Brantford 99ers
11:30 am Thunder Bay Kings vs. WC5
1:15 pm Toronto Red Wings vs. Kitchener Jr. Rangers
3:00 pm TPH vs. Brantford 99ers
4:45 pm Windsor Jr. Spitfires vs. WC1

Scotiabank Pond 2
8:30 am Kitchener Jr. Rangers vs. Whitby Wildcats
10:15 am WC2 vs. Halton Hurricanes
12:00 pm WC3 vs. Quinte Red Devils
1:45 pm WC4 vs. Whitby Wildcats
3:30 pm Detroit Little Caesars vs. Don Mills Flyers
5:15 pm Toronto Marlboros vs. WC5

Saturday March 16, 2019

Quarter-Final Playoff Round:

Scotiabank Pond 1
10:00 am Quarter-Final 1 – 2nd Place Nash Division vs. 1st Place Subban Division
11:45 am Quarter-Final 3 – 2nd Place Shanahan Division vs. 1st Place Lindros Division

Scotiabank Pond 2
10:30 am Quarter-Final 2 – 2nd Place Subban Division vs. 1st Place Nash Division
12:15 pm Quarter-Final 4 – 2nd Place Lindros Division vs. 1st Place Shanahan Division

Semi-Final Playoff Round:

Scotiabank Pond 1
6:00 pm Semi-Final 1 – Winner Quarter-Final 2 vs. Winner Quarter-Final 1
8:00 pm Semi-Final 2 – Winner Quarter-Final 4 vs. Winner Quarter-Final 3

Monday March 18, 2019

Mattamy Athletic Centre
7:00 pm Championship Final – Winner Semi-Final 2 vs. Winner Semi-Final 1

Monday’s Championship Final will be broadcast live on Sportsnet Ontario.

The showcase provides fans and scouts one last opportunity to see many of the top minor midget aged players from across Ontario and parts of the United States compete for the OHL Cup performing against the best competition prior to the 2019 OHL Priority Selection.

For more information, please visit ohlcup.ca.

More News
1:56
ALLIANCE Minor Midget Player of the Year: Deni Goure
2 months ago
2:03
HEO Minor Midget Player of the Year: Mason McTavish
2 months ago
1:29
HNO Minor Midget Player of the Year: Jack Michaelis
2 months ago
2:25
NOHA Minor Midget Player of the Year: Chase Stillman
2 months ago
2:57
GTHL Minor Midget Player of the Year: Shane Wright
2 months ago
2:05
OMHA ETA Minor Midget Player of the Year: Brenden Sirizzotti
2 months ago